Běžný člověk je reziduím (zbytkům) pesticidů vystavený konzumací zemědělských produktů. Přitom jsou některé pesticidní látky dávány do přímé souvislosti se vznikem různých typů rakoviny, negativně působí na vývoj lidského plodu, a mají dokonce vliv na plodnost žen i mužů. Rezidua pesticidů v potravinách jsou zodpovědná také za různé alergické reakce, dýchací obtíže, nežádoucí projevy na kůži, negativní vliv na funkci nervové soustavy, a to jak u dospělých, tak i u dětí.
„Naše zelenina splňuje, co se týká (ne)obsahu pesticidů, stejně přísné parametry jako BIO nebo kojenecká výživa.“
Pesticidy slouží k potlačování chorob a škůdců na rostlinách, ve skladech, bytech a dalších prostorách. Jejich hlavní složkou jsou látky se specifickým mechanismem účinku působícím na konkrétního škodlivého činitele. Účinné látky jsou syntetického původu, někdy jsou získávané i z přírodních zdrojů.
„Použití těchto látek však není pro pěstování nezbytně nutné. Naše zelenina je toho důkazem.“
Čmelák zemní (Bombus terrestris) je největším druhem svého rodu a v Evropě se vyskytuje poměrně hojně. Jeho oválné tělo zdobí dva žlutohnědé pruhy – za hlavou, na předohrudi a na zadečku. Typický je pro něj také bílý zadeček. Čmelák zemní má žihadlo, které však na rozdíl od vos, včel a sršní používá jen málokdy.
Obrázek: Bombus terrestris, Koppert Biological Systems
„Pro včelu je květ rajčete velmi málo atraktivní, protože neobsahuje nektar. Zato čmeláci se osvědčili coby pilní a důkladní pracovníci.“
Pesticidy na farmě Bezdínek v boji proti škůdcům nahrazují přirození a především přírodní nepřátelé – „hodný“ hmyz, který brání škůdcům v jejich přemnožení bez použití chemie. Rajčátka pak mohou v klidu a v teple dozrát do krásy a prvotřídní chuti. Tato přírodě vlastní prevence umožňuje dodávat českému zákazníkovi přirozeně sladká, čerstvá, chutná a zdravá rajčata po celý rok.
Obrázek: Dravá ploštice Macrolophus pygmaeus (česky klopuška skleníková), Koppert Biological Systems
Biologická ochrana rostlin je hra o čas. Proto je základem biologické ochrany rostlin monitoring chorob a škůdců skleníku. Do skleníku preventivně vypouštíme každý týden přirozené nepřátele škůdců. Tak se ve skleníku vytvoří stabilní populace predátorů a parazitoidů, kteří neumožní škůdcům jejich přemnožení.
„Rajčata a okurky pěstované na Farmě Bezdínek jsou zcela bez pesticidů. A to i přesto, že se jedná o výrazně dražší a složitější způsob pěstování.“